Województwo Podkarpackie leży w południowo-wschodniej Polsce, dzieląc granice z Ukrainą i Słowacją. To szczególne położenie regionu nie jest jego jedyną zaletą. Dzięki walorom natury i środowiska, Podkarpackie jest jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce, szczególnie atrakcyjnym ze względu na piękno krajobrazu i bogactwo kultury. Szczególny urok mają Bieszczady; europejska oaza dzikiej przyrody, która przyciąga rzesze turystów pragnących odpocząć w otoczeniu nieskażonej przyrody.
Obszar regionu, jaki znajduje się pod ochroną, przekracza średnią Polski o 20 procent. Dla miłośników natury istniejąca na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego sieć pieszych szlaków turystycznych o długości przeszło 130 km stwarza znakomite warunki do bliskiego kontaktu z przyrodą. Magurski Park Narodowy również oferuje wiele unikatowych okazów flory i fauny. Wilki, niedźwiedzie, rysie, żubry i bobry to chronione gatunki tego regionu, dzięki którym możliwa jest organizacja wycieczek edukacyjnych, fotograficznych safari itp.
Poza wyżej wspomnianymi parkami narodowymi, na obszarze Podkarpackiego znajduje się również 10 parków krajobrazowych, 17 obszarów chronionego krajobrazu oraz 71 rezerwatów przyrody. Ponadto, rosnąca liczba gospodarstw oferujących agro-wakacje, możliwość produkcji organicznej żywności, a przede wszystkim wspaniałe warunki środowiskowe czynią ten region bazą turystyczną światowej klasy.
Województwo Podkarpackie jest jednym z najmniej zanieczyszczonych regionów w Polsce i oferuje wodę 1 klasy czystości. Dzięki dużej różnorodności wód mineralnych regionu, Podkarpackie może pochwalić się bogactwem licznych uzdrowisk, takich jak Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój czy Polańczyk. Jezioro Solińskie, największy sztuczny zalew w Polsce to miejsce dla sportów wodnych i szkółek żeglarstwa. W regionie wytyczono dużą liczbę szlaków turystycznych, które mają zachęcić turystów do pieszych wycieczek w regionie - najbardziej interesujące z nich znajdują się w Bieszczadach. Trasy rowerowe różnej długości oraz o zróżnicowanym poziomie trudności także pokrywają duże obszary regionu.
Turystyka konna staje się coraz bardziej popularna w Podkarpackiem. Liczne stadniny oferują lekcje jeździectwa, profesjonalne i rekreacyjne. Jednodniowe i dłuższe wycieczki konne można odbyć na szlakach o łącznej długości 140 km.
Dużą atrakcją regionu stanowią dobrze zachowane obiekty sakralne i świeckie. Szlak turystyczny obejmujący drewniane świątynie, pałace i dwory wiedzie przez 175 miejscowości, stanowi nieodłączny element polskiego krajobrazu.
Miłośnicy historii z zainteresowaniem zwiedzą zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie (jedną z najlepiej zachowanych rezydencji szlacheckich w Polsce z cennym kompleksem parkowym), jak również pałace renesansowe w Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie. Te jak i inne cenne zabytki architektury województwa podkarpackiego świadczą o unikatowej różnorodności kulturowej i religijnej tego regionu.
Źródło: http://www.pieknywschod.pl/pl/wojewodztwa/podkarpackie
Więcej informacji o atrakcjach województwa podkarpackiego można znaleźć na stronie: http://www.podkarpackie.travel